« Tillbaka

Beredningsutskott 2

Motion 18 – Inför inkomstgräns för jobb under föräldraledigheten

Föräldrapenning kan betalas till en förälder som är barnets vårdnadshavare eller åt en person som rätten till föräldrapenning har överlåtits. Pengen betalas ut för ett barn under sammanlagt 320 vardagar och den betalas ut enbart för måndag-lördag. Därför kan man jobba på söndagar och söckenhelger utan att inkomsterna påverkar bidraget.

Under vårdledigheten kan man tjäna fritt men under föräldraledigheten obegränsat endast på söndagar. Även lite arbete under måndag-lördag sänker dagpenningen för dessa dagar till miniminivån, 31,99 euro / dag. FPA har inte fastslagit en minimitid för tiden som påverkar bidraget, vilket betyder att även minsta lilla arbete sänker bidraget till miniminivån.

Det nuvarande systemet med att enbart kunna jobba under söndagar exkluderar föräldrar som har möjlighet att jobba endast under vardagar. Det finns även föräldrar som istället för att göra en hel arbetsdag vill dela upp arbetstimmarna över flera dagar. Det nuvarande systemet möjliggör inte att ta emot arbete vilken dag som helst och gör det oerhört svårt för småföretagare att upprätthålla sin verksamhet. Småföretagare behöver ofta jobba under föräldraledigheten vilket i praktiken innebär arbete som inte görs på söndagar såsom varubeställningar, redovisning eller att ta emot samtal från kunder. FPA:s praxis leder till lösningar som straffar dem som arbetar på vardagar och belönar dem som kan arbeta på söndagar.

Det nuvarande systemet att under föräldraledigheten endast få arbeta på söndagar och söckenhelger utan att det påverkar bidraget är föråldrat och behöver förnyas. Genom att fastställa en inkomstgräns för arbete under föräldraledigheten kan man reglera och begränsa antalet arbetsdagar eller egentligen -timmar för föräldrar med rätt till föräldrapenning.


Beslutsförslag

Undertecknad föreslår:

–    Att SFP arbetar för att det införs en inkomstgräns på arbete under föräldraledigheten, istället för det nuvarande systemet att endast få arbeta på söndagar och söckenhelger utan att inkomsterna påverkar bidraget.


Motionär

Cecilia Achrén, SFP i Korpo

Partifullmäktiges svar

Motionären lyfter en viktig problematik i hur dagens system för föräldrapenning hanterar förvärvsarbete. I nuläget påverkar även mycket små inkomster under måndag–lördag rätten till ersättning, medan arbete på söndagar inte påverkar bidraget alls. Detta skapar en ojämlik situation för föräldrar gällande möjligheterna att kombinera arbete och föräldraledighet, i synnerhet för småföretagare och andra som har behov av mer flexibilitet i arbetsvardagen.

SFP anser att bidragssystem ska vara rättvisa, jämställda och flexibla, att de ska beakta familjers mångfald samt stödja företagande. I dagens läge sänker även en liten mängd arbete under vardagar bidraget till miniminivå. En inkomstgräns istället för en specifik begränsning på dagar kunde därför bättre avspegla företagares förutsättningar för att säkerställa en lämplig nivå av social trygghet, även under föräldraledigheten. En sådan modell kunde bättre motsvara dagens arbetsliv och ge småbarnsföräldrar bättre möjligheter att upprätthålla sin yrkesverksamhet i viss utsträckning utan att förlora hela sin trygghet.

SFP har länge arbetat för att förbättra familjeledigheten i Finland – senast under förra regeringsperioden i regeringen Marin, då en omfattande reform av familjeledigheten genomfördes. Att se över arbetsmöjligheterna under föräldraledigheten vore ett naturligt nästa steg för att säkra att systemet beaktar de omständigheter nutida familjer möter.

Vi ser positivt på att frågan utreds vidare. Samtidigt är det dock viktigt att syftet med föräldrapenningen bevaras, vilket är att genom ledigheten skapa möjligheten för föräldern att ge barnet omsorg och en trygg start i livet.

Beslutsförslag

SFP arbetar för

  • att utreda möjligheten att införa en rimlig inkomstgräns för arbete under föräldraledigheten.