« Takaisin

Valmisteluvaliokunta 1

Aloite 1 – Vetokoukku eli vetokytkin veron poistaminen yli 3500kg painavilta kuorma-autoilta

Haluan työskennellä sen puolesta,että RKP poistaisi vetokytkin veron yli 3500kg kokonaispainoisilta kuorma-autoilta,joita käytetään varsinaisen perävaunun eli täysperävaunun sekä keskiakseli perävaunun vetämiseen.Tämä kyseinen vero on kohtuuton,koska puoliperävaunun vetämiseen käytetystä vetopöydästä ei vetopöytäveroa peritä.Tämä on turha ja kohtuuton vero,jos sitä vielä peritään.


Päätösehdotus

Haluan työskennellä sen puolesta, että RKP poistaa vetokoukkoveron yli 3 500 kilogramman kokonaispainoisilta kuorma-autoilta, joita käytetään varsinaisten perävaunujen vetämiseen, eli täysperävaunujen ja keskiakseliperävaunujen.


Aloitteen tekijä/tekijät

Jari Aho RKP Oulu

Puoluevaltuuston vastaus

Aloitteen tekijä nostaa esiin tärkeän kysymyksen raskaiden ajoneuvojen verotuksen oikeudenmukaisuudesta ja johdonmukaisuudesta. RKP jakaa lähtökohdan, että verotuksen tulee olla selkeää, kohtuullista ja kohdella vertailukelpoisia kuljetusratkaisuja oikeudenmukaisella tavalla.

Nykyisessä järjestelmässä käyttövoimaverossa on erillinen osuus kuorma-autoille, jotka on varustettu perävaunun vetämiseen. Jos vetolaitetta ei käytetä, verovelvollisen tulee ilmoittaa tästä, jolloin tätä osuutta ei peritä. Tämä tarkoittaa, että verotus ottaa jo huomioon sen, miten ajoneuvoa käytetään käytännössä.

Samalla ajoneuvoverotusta koskevia kysymyksiä on tarkasteltava osana kokonaisuutta, jossa on huomioitava myös se, miten muutokset vaikuttavat koko verojärjestelmään. RKP katsoo, että aloite nostaa esiin tärkeän näkökohdan, mutta ei katso, että se tässä vaiheessa edellyttäisi erityisiä toimenpiteitä.

Päätösehdotus

RKP toimii sen puolesta

  • että ajoneuvoverotusta koskevia kysymyksiä tarkastellaan osana kokonaisuutta, jossa on huomioitava myös se, miten muutokset vaikuttavat koko verojärjestelmään.