Aikataulu

Päivitetty 18.5.2022

PERJANTAI 20.5.

Kello

19.00-20.30

Turun kaupunki järjestää vastaanoton puoluekokousosallistujille Turun kaupungintalolla, Aurakatu 2, 20100 Turku.
Kaupungin emäntänä toimii pormestari Minna Arve.

 

LAUANTAI 21.5.

Kello

8.00-9.15

Aamukahvi, ilmoittautuminen.
Musiikkia, Daryna Nehoda.
Turun Messukeskus, Messukentänkatu 9–13, 20210 Turku.

8.30-9.15

Piirikohtaiset edustajakokoukset.

9.30

Avausseremonia.
Muun muassa:
Puolueen puheenjohtajan linjapuhe, oikeusministeri Anna-Maja Henriksson.
Seminaari Pohjoismaiden turvallisuuspolitiikasta, osallistujat Anna-Maja Henriksson, Patrik Oksanen ja Antti Kuronen.
Turun kaupungin tervehdys, apulaispormestari Elina Rantanen.
Tervehdyksiä.
Laulu, Emilia Qvist.
Musiikki, Aava-festivaali / Julia Rima, Mari Tirkkonen och Jussi Littunen.

12.00

Lounas.

13.00

Puheita:
Thomas Blomqvist, Pohjoismaisen yhteistyön ja tasa-arvon ministeri
Anders Adlercreutz, eduskuntaryhmän puheenjohtaja
Eva Biaudet, puoluevaltuuston puheenjohtaja
Nils Torvalds, europarlamentaarikko

14.00

Puolueen puheenjohtaja Anna-Maja Henriksson avaa puoluekokouksen.

Puheenjohtajiston sekä pöytäkirjantarkastajien valinta.

Puoluekokouksen päätösvaltaisuus.

Esityslistan sekä kokousjärjestyksen vahvistaminen.

Puoluekokouksen valiokuntien valinta.

Aloitteiden lähettäminen valiokuntiin.

14.15

Yleispoliittinen keskustelu.

16.00

Puoluekokous keskeytetään valiokuntatyöskelyn ajaksi.

Aloitteiden käsittely valiokunnissa.

17.30

Valiokuntatyöskentely loppuu, kun aloitteet on käsitelty valiokunnissa.

19.00

Illallinen, Radisson Blu Marina Palace Hotel, Linnankatu 32, 20100 Turku.

 

SUNNUNTAI 22.5.

Kello

9.00

Jumalanpalvelus, Mikaelinkirkko, Puistokatu 16, 20100 Turku. Kirkkoherra Mia Bäck.
Seppeleenlasku sankarihaudoille.

10.00

Piirikohtaiset edustajakokoukset.

10.30

Puoluekokous jatkuu.

Aloitteiden käsittely.

12.00

Lounas.

13.00

Puolueen puheenjohtajan valinta.

Puolueen varapuheenjohtajien valinta.

Puoluevaltuuston valinta.

Aloitteiden käsittely jatkuu.

Puolueen ajankohtaisen toiminnan esittely.

15.00

Puoluekokous päättyy.