« Tillbaka

Beredningsutskott 2

Motion 20 – Dags att formulera SFP:s vision för Finlands utrikes- och Europapolitik

Vi lever i en tid av snabb förändring där multilateralismen försvagas, det globala demokratiska läget försämras och maktpolitiska styrkemätningar blivit allt vanligare. Samtidigt har Finlands position förändrats avsevärt under de senaste åren. Vi har genomgått en global pandemi, sett artificiell intelligens etableras som en naturlig del av arbetslivet och lever i en digital värld med ökande näthat och utsatthet. Klimatet blir allt mer oberäkneligt och naturens mångfald minskar i jämn takt. Donald Trumps andra mandatperiod som USA:s president och Rysslands krig mot Ukraina har skakat om de internationella spelreglerna och påverkat hur vi som finländare och européer orienterar oss i en mer osäker omvärld och identifierar våra sårbarheter.

Finland är idag medlem av NATO, vilket tydliggör för såväl våra grannländer som våra allierade att vårt territorium utgör en del av deras främsta försvarslinje – inte minst med den längsta landgränsen mot Ryssland i hela försvarsalliansen. Vår geografiska placering och historiska erfarenhet har dessutom fört oss närmare världspolitikens centrum. Som medlem i EU står vi inför uppgiften att stärka unionens globala roll genom en robust inre marknad, en sammanhållen handelspolitik, ett konsekvent försvar av grundläggande mänskliga rättigheter och en stärkt kapacitet inom både totalförsvar och säkerhetspolitik.

SFP saknar idag ett uppdaterat politiskt program för internationell och europeisk politik. I ljuset av det världspolitiska paradigmskifte vi nu upplever och kommande riksdagsval, så behöver vi formulera en gemensam vision för vilken internationell ordning vårt parti vill verka för, och tydliga riktlinjer för hur vi navigerar denna nya verklighet.


Beslutsförslag

Därför yrkar vi på att SFP initierar en intern process för

att definiera och godkänna ett nytt politiskt program för internationell och europeisk politik.


Motionär

Astrid Thors, medlem i Sfp i Hoplaxnejden

Danica Vihinen, ordförande för Sfp i Bryssel

Elli Juth, medlem i Sfp Norr om långa bron

Lena Höglund, medlem i Kvinnoförbundet i Sörnäs

Partifullmäktiges svar

Motionärerna lyfter upp ett mycket aktuellt och centralt tema som behöver behandlas brett och mångsidigt. I en tid präglad av snabb förändring i världspolitiken, med Nordens växande roll samt Europas och EU:s ökade betydelse såväl nationellt som internationellt, är det avgörande att SFP är aktivt och engagerat med på den internationella arenan.

Vi betonar vikten av tydliga politiska program som vägleder vårt arbete. Samtidigt ser vi att den nuvarande utrikespolitiska turbulensen kräver mer flexibla och levande styrdokument – såsom tematiska aktualitetsdokument – som kan uppdateras i takt med omvärldens utveckling. Dessa dokument kan också utveckla vår vision för vårt lands Europapolitik och utrikes- samt säkerhetspolitiken.

SFP:s politik bygger på samarbete, hållbara lösningar och en stark framtidstro. För Finland innebär det ett trovärdigt nationellt försvar i kombination med Nato-medlemskapet samt ett nära nordiskt samarbete. På den internationella arenan behöver fokus ligga på ett aktivt och konstruktivt engagemang både transatlantiskt och inom EU, för att främja en öppen, demokratisk och internationellt förankrad värld.

Beslutsförslag

SFP arbetar för

  • att tematiska dokument gällande såväl utrikes- och säkerhetspolitik som Europapolitik utarbetas och att de ständigt hålls aktuella.