Beredningsutskott 5
Motion 65 – FPA-stöd för privata fertilitetsbehandlingar, även för samkönade och ensamstående, utöver medicinska skäl
Regeringen har återinfört FPA-stöd för privata fertilitetsbehandlingar, men bara om de ges av medicinska skäl. Det har lett till att lesbiska och ensamstående kvinnor utan en medicinsk diagnos behandlas annorlunda på grund av sin sexuella läggning, vilket har kritiserats bland annat av diskrimineringsombudsmannen. Lagen strider mot principen om likhet inför lagen, som bland annat innehåller förbud mot diskriminering.
Offentliga vårdcentraler och specialistkliniker kan erbjuda fertilitetsutredning och behandling (t.ex. insemination och IVF) likvärdigt för kvinnor och par, detta inkluderar i praktiken både heterosexuella par, kvinnliga par och ensamstående kvinnor som önskar bli gravida. Varför behandla oss olika när vi går över till privat vård?
Om FPA:s stöd för privata fertilitetsbehandlingar i Finland innefattar både sociala och medicinska skäl stöder det en familjepolitik som är mera jämställd, modern och inkluderande. Finland kan då också leva upp till internationella standarder som WHO:s principer för reproduktiv hälsa, där sociala skäl redan inkluderas i stödsystem för fertilitetsbehandlingar.
Att stödja föräldrar som behöver fertilitetsbehandling både av medicinska och sociala skäl är också ett led i ett arbete för en stigande nativitet, utgående från individens val. Det finnas starka argument för en politik som stöder nativiteten i Finland, särskilt ur ett samhällsekonomiskt och demografiskt perspektiv.
En bredare tolkning av vilka skäl som anses berättigade stöder moderna familjekonstellationer och olika typer av föräldraskap, vilket stärker individers rätt till familj oavsett medicinska eller sociala förutsättningar.
Beslutsförslag
Därför yrkar vi på att Sfp arbetar för att:
FPA-stödet för privata fertilitetsbehandlingar följer samma principer som den kommunala vården, och behandlar alla likvärdigt.
Motionär
Motionär:
Anna Jungner-Nordgren
Fredrika Biström
Partifullmäktiges svar
Motionären lyfter en viktig fråga om likabehandling, familjebildning och tillgång till fertilitetsbehandlingar. SFP delar uppfattningen att familjepolitiken måste utgå från jämlikhet och från att olika familjeformer ska behandlas rättvist. Som motionären framhåller, ges FPA-ersättningen för assisterad befruktning inom den privata vården endast på medicinska grunder. Detta leder i praktiken till att kvinnliga par och ensamstående kvinnor hamnar i en sämre ställning än andra. Återinförandet av FPA-ersättningen var ett steg i rätt riktning, men ersättningssystemet behöver uppdateras.
SFP anser det inte motiverat att principerna är olika beroende på om fertilitetsbehandlingarna ges inom den offentliga eller den privata sektorn. Vi vill förbättra tillgången till fertilitetsbehandlingar. Lagstiftningen och stödsystemet ska vara konsekvent, modernt och bygga på respekt för människors lika värde. SFP vill utvidga tillämpningsområdet för när ersättning ska beviljas så att det inte endast gäller sjukdom utan även stöder en familjepolitik som är mera jämställd, modern och inkluderande.
Ett rättvist system ska inte göra skillnad mellan människor på grund av sexuell läggning eller familjesituation, utan utgå från att också ensamstående och regnbågsfamiljer är en självklar del av dagens Finland.
SFP vill därför se en modell där FPA-ersättningen för privata fertilitetsbehandlingar bättre motsvarar principerna om likabehandling och de utgångspunkter som tillämpas inom den offentliga vården.
Beslutsförslag
SFP arbetar för
- att FPA-ersättningen för privata fertilitetsbehandlingar följer samma principer som den offentliga vården, och behandlar alla likvärdigt.