« Takaisin

Valmisteluvaliokunta 4

Aloite 47 – Aloitteen tekijän oikeus puolustaa aloitettaan puoluekokouksessa

Puoluekokousten neuvottelujärjestyksessä määrätään, että “läsnäolo- ja puheoikeus valiokunnissa on edustajien lisäksi puolueen puheenjohtajistolla, puoluehallituksella, puoluevaltuustolla, ruotsalaisella eduskuntaryhmällä, puolueen Euroopan parlamentin jäsenellä sekä puolueen toimihenkilöillä. Ainoastaan valtuutetuilla edustajilla on äänioikeus valiokunnissa.” Lisäksi viime puoluekokouksessa tiedotettiin, että ainoastaan edustajilla on puheoikeus, kun aloitteita käsitellään valiokunnissa.

Tämä tarkoittaa, että aloitteen tekijä ei voi puolustaa aloitettaan valiokunnassa eikä salissa. Voimme hyvin kuvitella, miten tämä vaikuttaa motivaatioon kirjoittaa aloitteita tai ylipäätään osallistua puoluekokoukseen.


Päätösehdotus

  • että RKP muuttaa neuvottelujärjestystään ja sallii aloitteen tekijän puolustaa aloitettaan valiokunnissa sekä antaa hänelle siellä puheoikeuden.

Aloitteen tekijä/tekijät

Martin Heinrichs, varapuheenjohtaja, SFP i Esboviken

Anne Ahlefelt, puheenjohtaja

Puoluevaltuuston vastaus

Aloiteoikeus varsinaisessa puoluekokouksessa on piirihallituksilla, kunnallisjärjestöillä, puolueen jäsenyhdistyksillä ja niiden jäsenillä sekä lisäksi jäsenliitoilla Svensk Ungdom, Svenska Kvinnoförbundet ja Svenska Seniorer i Finland.

Puoluekokous on puolueen ylin päättävä elin, ja sen työskentelymuodoista säädetään neuvottelujärjestyksessä. Sen tarkoituksena on varmistaa selkeä, oikeudenmukainen ja toimiva päätöksentekoprosessi. Valiokuntatyöskentely on keskeinen osa puoluekokousta, ja se perustuu siihen, että valtuutetut edustajat käsittelevät aloitteita ja ehdotuksia sekä muotoilevat ehdotukset, jotka myöhemmin käsitellään salissa.

Nykyinen neuvottelujärjestys, jossa läsnäolo- ja puheoikeus valiokunnissa on rajattu edustajiin ja tiettyihin luottamushenkilöihin sekä puolueen toimihenkilöihin, on laadittu valiokuntatyön tehokkuuden ja päätöksenteon selkeän vastuunjaon varmistamiseksi. Edustajat edustavat jäsenyhdistysten ja jäsenliittojen jäseniä, ja heillä on mandaatti käydä keskustelua ja tehdä päätöksiä valiokunnissa. Myös edustajien ja kuulijoiden välillä tulee olla selkeä ero.

Jaamme näkemyksen siitä, että on tärkeää kannustaa piirihallituksia, kunnallisjärjestöjä, puolueen jäsenyhdistyksiä ja niiden jäseniä sekä jäsenliittoja Svensk Ungdom, Svenska Kvinnoförbundet ja Svenska Seniorer i Finland, joilla on aloiteoikeus, jättämään aloitteita ja osallistumaan aktiivisesti puolueen poliittiseen työhön. Samalla katsomme, että nykyinen neuvottelujärjestys toimii hyvin ja luo selkeät sekä tarkoituksenmukaiset puitteet puoluekokouksen työlle.

Päätösehdotus

Aloite ei anna aihetta toimenpiteisiin.