Valmisteluvaliokunta 3
Aloite 28 – Metsähakkuiden muuttaminen jatkuvapeitteisen kasvatuksen malliin
Haluan toimia sen puolesta, että RKP ajaisi jatkuvapeitteisen metsähakkuiden mallia nykyisen avohakkuu mallin sijaan. Jatkuvapeitteinen metsänkasvatus tuottaa enemmän hakkuutuloja metsänomistajille, koska taimien uudelleen istutusta ja metsäpohjan muokkaamista äestämällä, laikuttaamalla tai mätästämällä ei tarvitse tehdä. Jatkuvapeitteinen metsänkasvatus tuo tuloja enemmän, koska metsää voi hakata tiuhempaan tahtiin, kun metsään jää aina kasvamaan pienempiä ja nuorempia puita. Kuusikkometsät pitää uudistaa edelleen avohakkaamalla, koska kuuset vanhatessaan ottaa herkästi juurilahoa. Mänty, koivu, haapa – ja sekametsiä pitäisi hakata vain jatkuvapeitteisellä menetelmällä, joka käsittää ylispuu, harvennus – ja siemenpuuhakkuilla. Eli metsästä hakataan aina suurimmat puut pois ja jätetään pienemmät puut kasvamaan. Näin on Suomessa ennen hakattukin metsiä vielä 1960-luvun lopulla. Jatkuvapeitteinen nuori kasvava metsä sitoo hiiltä parhaiten ja kestää hyvin kovia myrskyjä ja tuulia vastaan. Näillä keinoilla Suomi pystyy täyttämään tiukat ilmastotavoitteet metsien käytön osalta, ilman että pitää maksaa päästöistä sanktioita. Suomen metsien hakkuumäärät on rajoitettava 80miljoonaan kuutiometriin vuodessa maksimissaan.
Päätösehdotus
Haluan toimia sen puolesta, että RKP ajaisi jatkuvapeitteisen metsähakkuiden mallia nykyisen avohakkuu mallin sijaan.
Puoluevaltuuston vastaus
Aktiivinen ja vastuullinen metsätalous on keskeistä sekä hyvinvoinnin, työllisyyden että metsien hiilinieluroolin kannalta. Kasvava metsä on tärkeä hiilinielu, ja RKP katsoo, että metsätaloutta tulee kehittää niin, että metsien taloudelliset, sosiaaliset, ekologiset ja ilmastolliset arvot huomioidaan samanaikaisesti.
Jatkuvapeitteinen metsänkasvatus voi monissa tapauksissa olla hyvä ja perusteltu vaihtoehto. Menetelmä voi olla taloudellisesti kannattava, ja maaperän hiilivarasto voi olla vakaampi. Tarvitaan kuitenkin lisää tutkimusta maaperän hiilestä eri kasvupaikoilla ja eri hoitovaihtoehdoissa. Samalla menetelmä ei sovellu kaikkiin metsiköihin, sillä metsätyyppi, maaperäolosuhteet ja metsän rakenne vaihtelevat.
Samalla ei ole realistista sitoutua vain yhteen hakkuumenetelmään, koska metsätalouden edellytykset ja tarpeet vaihtelevat eri puolilla Suomea. Tavoitteemme tulee olla maailman kestävin metsätalous, jossa taloudellinen kantokyky, ekologinen kestävyys ja sosiaalinen vastuu kulkevat käsi kädessä. Tämä edellyttää monipuolista metsätaloutta, jossa erilaisia menetelmiä voidaan käyttää metsän edellytysten ja maanomistajan tavoitteiden mukaisesti.
Valtion ei tule määritellä yhtä ainoaa hakkuumallia eikä asettaa yleisiä rajoituksia sille, kuinka paljon yksityiset metsänomistajat saavat hakata omassa metsässään.
Päätösehdotus
RKP toimii sen hyväksi
- että metsätalous on kestävää, monipuolista ja tutkimustietoon perustuvaa
- että metsänomistajat saavat riippumatonta ja kattavaa tietoa eri tavoista hoitaa, hakata ja suojella metsää sekä näiden vaikutuksista ennen päätöksiä metsän käytöstä.