« Takaisin

Valmisteluvaliokunta 3

Aloite 36 – Viranomaisten Virve-verkon tulee toimia kaikissa olosuhteissa

Hannus-myrsky aiheutti laajoja sähkökatkoja rannikkoalueilla. Sähköjen katkettua myös matkapuhelinmastot sammuivat yksi toisensa jälkeen, kun varavoima loppui. Sääntöjen mukaan niissä tulee olla vähintään 2–4 tunnin akkuvarmennus.

Huolestuttavaa oli, että myös digitaalinen viranomaisverkko Virve sammui noin kuuden tunnin jälkeen. Tämän seurauksena kaikki yhteydet paikallisen pelastusjoukon ja alueellisen pelastusjohdon välillä katkesivat.

Suomen Erillisverkot on yhtiö, joka vastaa Virve-verkosta. Tässä valtiovallan tulee asettaa verkko-operaattorille vaatimuksia siitä, että verkon tulee toimia kaikissa tilanteissa riittävän varavoiman turvin.

Ruotsissa viranomaisverkko Rakelin tulee toimia seitsemän vuorokauden ajan varavoimalla.

Kun digitaalinen puhelinverkko sammui, asukkaat joutuivat digitaaliseen mobiilityhjiöön. Mikään digitaalinen toiminto ei toiminut.

Tarvitaan lainsäädäntöä, jolla pörssiyhtiöille asetetaan vastuu huolehtia siitä, että matkapuhelinmastoissa on riittävästi varavoimaa.


Päätösehdotus

Vaatimuksena on

  • että viranomaisverkko Virven tulee toimia kaikissa tilanteissa riittävän varavoiman turvin
  • että pörssiyhtiöille asetetaan vastuu huolehtia siitä, että matkapuhelinmastoissa on riittävästi varavoimaa.

Aloitteen tekijä/tekijät

Christer Friis, SFP i Houtskär

Puoluevaltuuston vastaus

Yhteiskunnan kriisivalmius ja digitaalinen infrastruktuuri, josta ihmiset ja viranomaiset ovat riippuvaisia häiriötilanteissa, ovat ajankohtaisia ja tärkeitä kysymyksiä. Erityisesti harvaan asutuilla alueilla ja rannikkoalueilla syntyy nopeasti vakava turvallisuusongelma, jos yhteys pelastuspalveluihin ei toimi.

Virve on kriittisen viestinnän palvelu, jonka tulee tukea viranomaisten työtä kaikissa tilanteissa. Aloite on siksi hyvin perusteltu: kriittisellä viestintäinfrastruktuurilla on oltava riittävä varavoiman saatavuus.

RKP katsoo, että on tärkeää asettaa riittävät vaatimukset viranomaisverkolle ja muulle teleinfrastruktuurille, jota tarvitaan, jotta ihmiset voivat saada yhteyden apuun ja viranomaisiin myös pitkäkestoisissa häiriötilanteissa.

Nykyinen Virve-verkko tulee teknisen käyttöikänsä päähän vuonna 2030. Tällä hetkellä seuraavan sukupolven turvallisuusviestintäpalveluja, Virve 2:ta, kehitetään ja käytetään Virven rinnalla. Virve 2:n strategiassa korostetaan muun muassa, että harvaan asuttujen alueiden kattavuutta ja kapasiteettia voidaan parantaa hälytysajoneuvoihin asennettavilla taktisilla tukiasemilla.

On myös myönteistä, että Virve 2:n kehittäminen sisältää jo ratkaisuja, mutta myrskyistä saadut kokemukset osoittavat, että valmiutta on edelleen vahvistettava mahdollisimman nopeasti.

Päätösehdotus

RKP toimii sen hyväksi

  • että Virve-verkko ja myöhemmin Virve 2 toimii kaikissa tilanteissa ja että matkaviestinverkolla on riittävästi varavoimaa.